Integracja Bilateralna
Czym jest Integracja Bilateralna?
Najprościej mówiąc jest nasza zdolność do koordynacji i współpracy obu stron ciała w ruchu. Zdolność ta obejmuje zarówno wykonywanie ruchów jedną stroną ciała, niezależnie od ruchów drugiej, jak również zdolność wykonywania skomplikowanych ruchów lub wielu sekwencji ruchu – cięcie nożyczkami, szycie, gra w piłkę itp.
Jakie objawy możemy obserwować u osób, mających problemy z dwustronną integracją?
Problemy z dwustronną integracją mogą występować zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. U dzieci z tego typu zaburzeniami, często obserwujemy: słabo wykształconą dominację jednej ręki, trudności w wykonywaniu ruchów dwustronnych, niemożność wykonywania ruchów niezależnych czy naprzemiennych, problemy z przekraczaniem linii środka, trudności z odróżnieniem strony prawej i lewej, czy też ogólną niezborność ruchową. Warto również podkreślić, że problemy z integracją bilateralną mogą również potęgować takie problemy jak: nierozumienie instrukcji, problemy z czytaniem, pisaniem czy mówieniem.
Na czym polega terapia?
Większość dzieci, z którymi prowadzę tę terapię, bardzo ją lubi. Dlaczego tak się dzieje? Program Integracji Bilateralnej składa się z wielu zróżnicowanych i dynamicznych ćwiczeń ruchowych, które dziecko najpierw uczy się pod okiem terapeuty, a potem codziennie wykonuje w domu pod okiem rodziców.
Program terapii układam po uprzednim przeprowadzeniu diagnozy i wywiadu. Wraz z postępami, jakie robi dziecko, program ćwiczeń się mienia, dzięki czemu zawsze jest „coś nowego” i dzieci przez cały czas dobrze się bawią.
Co zyskujemy dzięki Terapii Bilateralnej?
Terapia ta ma bardzo duży, pozytywny wpływ na osobę, która ją przechodzi. U wszystkich tych osób można zaobserwować znaczną poprawę w obszarze:
- świadomości ciała,
- zachowania równowagi statycznej i dynamicznej,
- kontroli postawy ciała,
- współpracy między półkulami mózgu,
- współpracy ciała w obrębie: góra – dół, prawo – lewo, przód – tył
- poczucia kierunku
- pamięci sekwencyjnej,
- planowania ruchu
- automatyzacji ruchów
- wielozadaniowości,
- działania funkcji fizycznych, umiejętności poznawczych, percepcji, uwagi i pamięci,
- pewność siebie, poczucie własnej wartości i motywacji.
Terapia Bilateralna u dorosłych.
Warto wiedzieć, że program Integracji Bilateralnej można wykorzystywać również w pracy z osobami dorosłymi, szczególnie sportowcami, których rodzaj uprawianego sportu wymaga bardzo precyzyjnych ruchów lub daje możliwość trenowania zautomatyzowanych integracyjnych funkcji, które pozwalają osiągać lepsze wyniki.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat Integracji Bilateralnej zapraszam na stronę: www.pabi.org.pl