Terapia wg INPP – Integracja Odruchów Pierwotnych wg Sally Goddart-Blythe
Jakie są założenia terapii wg INPP?
Główne założenie tej terapii mówi, że przyczyną wielu zaburzeń, jakie występują w późniejszym wieku, są niewyhamowane odruchy niemowlęce. Odruchy te spełniały bardzo ważną funkcję w początkowej fazie życia, jednak wraz z rozwojem powinny zostać wyhamowane i zastąpione odruchami posturalnymi, które pozostają do końca życia.
Według definicji przyjętej przez INPP przedłużające się nagromadzenie odruchów pierwotnych powyżej pierwszego roku życia oraz brak lub występowanie niedojrzałych odruchów posturalnych powyżej wieku 3,5 lat określane jest jako opóźnienie neuromotoryczne.
Diagnoza.
Aby móc zdiagnozować jaki odruch i w jakim stopniu nie uległ wyhamowaniu, w pierwszej kolejności przeprowadzam dokładny wywiad, a następnie przystępuję do wykonania testów diagnostycznych – serii odpowiednich ćwiczeń ruchowych. Diagnozę stawiam w oparciu o dokładną analizę wywiadu oraz wyników testu. Gdy diagnoza jest już postawiona, możemy przystąpić do terapii.
W jaki sposób przebiega terapia wg INPP?
Program terapeutyczny polega na wykonywaniu przez dziecko odpowiednio dobranych, prostych ćwiczeń, które mają na celu wyhamowanie odruchu pierwotnego, który jest jeszcze aktywny. Jest to powolny, przebiegający na głębokim poziomie proces, dlatego cały program terapeutyczny trwa około 10-12 miesięcy.
Jaka jest rola rodziców w terapii wg INPP?
W terapii tej bardzo ważna jest dokładność i precyzja wykonywanych przez dziecko ruchów, dlatego bardzo wyczulam rodziców, aby w odpowiedni sposób motywowali i pomagali swoim pociechom podczas wykonywania codziennych ćwiczeń.
Terapia wg INPP, od niej wszystko się zaczyna.
Bardzo ważna jest świadomość roli, jaką odgrywa terapia wg INPP w szerszym procesie terapeutycznym. W praktyce okazuje się, że wyhamowanie aktywnych odruchów pierwotnych przyspiesza pozytywne efekty innych terapii. Dlatego, w każdym przypadku, w którym jest to możliwe, warto w pierwszej kolejności zdiagnozować i pracować wg INPP.
Program Integracji Odruchów został opracowany przez Instytut Psychologii Neurofizjologicznej INPP w Wielkiej Brytanii w latach 70-tych. Jego twórcami są dr Peter Blythe i dr Sally Goddard – Blythe.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie INPP Polska.